Ордените за предавство влечат надолу

Ламбе Арнаудов

Ордените кои се доделуваат за предавство секогаш имаат три интересни карактеристики заради кои битно се разликуваат од ордените за храброст, за чест и татковината.

Прво: Ордените за предавство се безусловно и секогаш ги добиваат луѓе кои во целости ги заслужиле и никако и од никој не можат да бидат оспорувани затоа што нивните злодела остануваат запаметени за вечни векови, лесно препознатливо и затоа “сјајот“ на нивните заслужени ордени никогаш не потемнуваат, за разлика од ордените за Храброст. Чудно, неразбирливо, неправедно но вистинито.

Второ: Ордените за предавство секогаш без исклучок, во име на народот, ги доделува непријателот заради што помогнале да си го уништат токму сопствениот народ.

Трето: Ордените за предавство влечат надолу, нормално кога тие еднаш ќе ви ги закачат нема симнување, за разлика од скромните вистински ордено-носители  кои неволно многу, многу ретко по желба на овие другиве кои слават победи, јубилеи и отвораат споменици, а во нив ниту учествувале, или не дај Боже било кога го ставиле својот живот на располагање на татковината. Едноставно ги повикуваат да им го покријат срамот и бедата, зошто предавството не може да се објасни.

Но, еве сега ретка прилика, историска шанса, секој во себе да го пронајде најдоброто, да го извлече од себе највредното, да го понуди и стави на располагање целото свое битие на татковината на која ѝ е потребна сенародна поддршка, кога ако не сега, и од кого ако не од сите нас.

Дојдете сите, постојаните, верните, но и колебливите, навредените и наградените, обесправените и неправедните, вие со ордените  за предавство на градите што ве влечат надолу за да се исправите, вистинските родољуби и патриоти, но и вие чекачите, сидрашите, борци засолнати во сигурни заседи, дојдете сите да бидеме заедно, и првите и тие кои дошле подоцна, но и последните, сите еднакви и исто заслужни да и се заветиме на нашата татковина МАКЕДОНИЈА: Еве тука сме, сите заедно синови и ќерки, чеда твои, покорно да побараме прошка за нашите гревови кон ТЕБЕ ТАТКОВИНО, како грешни деца према своите грижни родители.

МАКЕДОНИЈА е мајка на сите мајки, тешко поднесува од сопствено чедо кое го откорнала од своето тело и не може да се помири грозни хиени и мршојадци да го кинат и распарчуваат, и да ја глодаат нејзината вита става гордо исправена и со бистар поглед во иднината, од убавина да направат делови и остатоци од некој многу дамнешен совршен мозаик закопан под земја.

За кога ќе се отвори некогаш во иднина, други народи да го разграбуваат и посвојуваат.

Дојдете! Кога ве вика татковината да не дојдеш е исто како кога  мајка ти бара чаша вода, а тебе те нема.

Како што реков голема МАЈКА е МАКЕДОНИЈА, има безброј ќерки и синови, нема да остане ни гола ни боса, ни гладна ни жедна, ниту нападната ниту неодбранета. Ама мајка е таа подеднакво ги сака сите свои деца и подеднакво се радува на секој дар што го заслужува од нив.

Мајчинското чувство е неверојатно. Знае да претскаже кој ќе и се придружи во нејзините недра, но уште подобро ги препознава своите малубројни грешни чеда. Токму ними ги повикува да не останат осамени. Осаменоста е најтежок занает, мајката тоа најдобро го знае.

Особено последниве години иако нашата мајка на сите мајки многу често и од многумина беше оставена сама осамена НЕ нé  прекори, не се пожали но и не се предаде. Со личен пример во вековниот опстој свој, молчешкум громко ни порача: Биолошката мајка е незаменлива, ама таа љубов, ама таа љубов непреболена за нејзините деца. Македонија мајка е непребол за сите деца нејни и затоа никогаш не умира оти ќе остави многу сирачиња.

Денес, некој ми рече: Македонецот од внатре се подјадува и секој е непријател на секого и затоа е лесен плен.

Погрешно, апсолутно погрешно.

Тешко на оној противник кој спроти себе го има МАКЕДОНЕЦОТ за непријател.

На крај една благородна опомена.

Не се будалеете вие неколкумина кои сте се навикнале со блатење, клеветења, навреди, инсинуации и непристојности да бидете повикани ама, како платеници за да се смирите и со одредена привилегија да замолчете. Тоа кај ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ и ова ВМРО-ДПМНЕ не поминува. Нашиот лидер не поднесува да ја навредуваш, да го кодошиш и да го обесчестуваш ВМРО-ДПМНЕ .

Имате и вие најгрешните прилика да се придружите – безусловно, христијански со покајание и проштевање, никако поинаку.

Та сте дошле, да за навек таму сте останале, исто ни е.

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ПОБЕДИ!!!

Ставовите искажани во рубриката Колумни се лични ставови на авторите и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Соиграч на Филип Талески пред преселба во Партизан

Тимот на Партизан за следната сезона создава тим...

Фуксе Берлин по долга пауза се враќа во европската елита

На неколку кола пред крајот во најквалитетната лига...

Не го однесе клубот на Ф4 во ЛШ, па си заработи отказ

Скапиот проект на ЧСМ Букурешт петта сезона по...

Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс...