Oва бил омилениот виц на Тито

Многумина „заглавија“  на Голи Оток за кажување „непримерни“ политички вицеви во Титова Југославија, но имаше една што самиот Маршал многу сакаше да го кажува… особено на Русите.

Јосип Броз Тито важеше за човек кој има добра смисла за хумор, сака да се смее и да се шегува, дури и на своја сметка.

Еве го неговиот омилен виц

Тројца затвореници во руски гулаг разговараат.

– Ме осудија затоа што го пофалив другарот Попов – вели првиот.

– А јас сум заглавен затоа што го критикував другарот Попов – се жали друг.

– А кој е твојот грев? – го прашуваат третиот.

– Јас сум другарот Попов – одговори тој

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Ловќен и Будуќност остануваат доминантни во Црна Гора

По освоениот национален шампионат, ракометарите на Ловќен го...

ИЗБЕРЕТЕ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – ЖЕНИ (АНКЕТА)

Втора сезона по ред редакцијата на 24Ракомет, единствениот...