Песна за „дебелите девојки“ исфрлена од новата колекција најголеми хитови на „Квин“

Хитот на групата „Квин“ од 1978 година – „Fat Bottomed Girls“, е најновата жртва на тн. „Култура на исклучување“. Песната ја опеа љубовта кон „полничките“ девојки, но сепак, некои сметаат дека не е коректна, па затоа е исфрлена од новата колекција најголеми хитови на бендот наменета за помладата публика на стрим-платформата „Јото“.

„Дебели девојки, светот се врти поради вас“, гласи еден стих од песната, па се чини, за многумина денес е контроверзна.

Целта на објавувањето на колекцијата хитови на платформата е да се запознаат и помладите со музиката на „Квин“, а мнозина ја критикуваат одлуката тоа парче музика да биде исфрлено од списокот, нарекувајќи ја „апсурдна“.

„Ова е сосем нова состојба во музичкиот свет. Никој не може да разбере зошто толку добронамерна и забавна песна не може да биде прифатлива во денешното општество. Зошто не ги цениме луѓето од сите ‘форми и големини’ како што вели општеството треба, наместо ‘да се ослободиме’ од нив? Да се ​​игнорира таа песна е апсурдно. Патем, ефектот на бумеранг ќе резултира со повеќе луѓе да ја преземат таа песна отколку пред 40 години“, истакна колумнистот на Фокс Њуз, Џо Конча.

Песната е еден од најголемите хитови на легендарната рок група, а се појави и на нивниот албум „Greatest Hits“ од 1981 година. А, овојпат и некои други песни доаѓаат со предупредување дека „дел од музиката на бендот содржи теми за возрасни, како што се повремени референци за насилство и дрога“.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Песот на Бајден ги каснал тајните агенти најмалку 24 пати

Кучето Командер на американскиот претседател Џо Бајден каснало агенти...

„Кога на вашите им викате „јас и Оливер се обезбедивме“ ЈАСНО ИМ Е ДЕКА ГИ ГУБИТЕ ИЗБОРИТЕ“

Во однос на апанажата, кога вашите членови, симпатизери, луѓето...

За оваа изненадувачка придобивка од водата за пиење ретко се зборува

131 Знаеме дека не можете да живеете без вода. Тоа...