По изградените 1.300 километри автопатишта ќе се прават нови 110 километри

Македонија е претворена во градилиште. Да, така е, ако се слушаат прес- конференциите и рекламите на Владата. Впрочем зарем доказ за тоа не се изградените 1300 километри автопатишта за 5 години, како што неколку пати кажа, а и на реклами објави – премиерот Ковачевски?

И еве сега министрите не застануваат. Нови патишта ќе се градат. За пeт години во Македонија ќе бидат направени 110 километри современи автопатишта вредни 1,3 милијарди евра. Со ова вчера се пофалија владините челници откако се потпиша договорот со меѓународниот конзорциум „Бехтел и Енка“ уверувајќи ја јавноста дека се работи за историски договор.

Се најавува изградба на четири автопатски делници на коридорите 8 и 10: делницата Тетово Гостивар е во должина од над 17 километри, Гостивар – Букојчани е 30,3 километри, делницата Требениште – Струга – Ќафасан е близу 22 километри, а патниот правец Прилеп – Битола е во должина од речиси 40 километри.

Ако можеше да се направат 1300-те километри, зошто да не може и овие новонајавените?

Да, во јавноста набрзо протече и сознанието дека за овие автопатишта се уште не се направени ни планови, не е определена трасата, а уште помалку е извршен откуп на земјиштата по кои тие треба да поминуваат, мо тоа сигурно власта брзо ќе го среди. Директорот на државното преторијатие за патишта Ејуп Рустеми, пак, вчера убедуваше дека се работи за „нова методологија“.

-Ова е нова методологија на градење. Според договорот, „Бехтел и Енка“ и ќе проектираат и ќе градат, а претходно ќе ангажираат проектанти. Експропријацијата не е ниту почната. Во оној момент кога ќе се определат патните коридори, тогаш ќе бидеме подготвени што побрзо да ја извршиме експропријацијата, изјави Рустеми.

Зарем ова не е доволно уверувачко дека се е под контрола и се ќе се направи како што е ветено?

Очигледно е дека Владата овие новонајавени автопатишта наскоро ќе ги вброи во веќе направените па со тоа да и се пофали на јавноста. Граѓаните неодамна беа сведоци на спотови, на реклами, на фалењето за успехот на Владата во земјава да направи дури 1.300 километри. Меѓутоа, подоцнежната анализа на тоа за кои патишта се работи покажа дека, всушност, биле направени само нови 13 километри патишта (експресниот пат Крупиште –Кочани) додека за останато се работи за реконструкција. Во вкупната бројка дури беше внесен и автопатот Кичево – Охрид кој се  уште е далеку од тоа да биде завршен. Исто како и делницата од Катланово до Петровец која доцни цели 2,5 години од предвидениот термин за крајот на реконструкцијата, или, пак, регионалниот пат за „Сончев град“ по падините на Водно, кој поради проблемите со конструкцијата не е пуштен во употреба…

Вчера беше најавено дека изведувачите наскоро ќе почнат со градењето. Ајде да видиме што е тоа „наскоро“. И што е поважно кога ќе видиме сечење лента, а не спотови каде се вели дека се направени.

Зарем во сето ова сериозно ќе биде само тоа дека се даваат тешки милијарди евра? Сериозна, бајаги сериозна сума на народни пари…

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Доколку сакате да го намалите салото на стомакот, треба да го јадете ова овошје

123 ОВОШЈЕТО не само што е вкусно, туку игра важна...

МВП НА 8. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР ЛИГАТА – КОСУКЕ ЈАСУХИРА (ВАРДАР)

Ракометарот на Вардар, Косуке Јасухира, го доби признанието...

Чаневски одличен, Макаби Ришон од второ место во полуфиналето на плеј-оф

Израелскиот шампион Макаби Ришон Ле Зион, каде што...