Почина Ферус Мустафов македонската музичка легенда

По кратко боледување, синоќа почина музичкиот виртуоз и легендарен изведувач на кларинет и саксофон, Ферус Мустафов, од Македонија. Ферус претрпе мозочен удар на 26 април и беше во болницата “8 Септември”.

Социјалните мрежи се исполнети со пораки на простување и сочувство од пријателите и семејството на оваа икона на ромската музика.

Ферус Мустафов беше роден на 20 декември 1950 година во Штип, во ромско семејство с богата музичка традиција. Тој имаше исклучителна кариера, со многу настапи ширум светот и остави огромно наследство во светската музичка сцена. Неговата професионална патека започна на младински години, додека студираше виолина и кларинет во локална музичка академија.

Ферус настапуваше во многу земји и имаше богата дискографија со неколку албуми, претежно со инструментални композиции. Погребот на Ферус Мустафов ќе се одржи на гробиштато во неговиот роден град.

Нека почива во мир.


Post Views:
2

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Соиграч на Филип Талески пред преселба во Партизан

Тимот на Партизан за следната сезона создава тим...

Фуксе Берлин по долга пауза се враќа во европската елита

На неколку кола пред крајот во најквалитетната лига...

Не го однесе клубот на Ф4 во ЛШ, па си заработи отказ

Скапиот проект на ЧСМ Букурешт петта сезона по...

Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс...