Почна зимата на северната Земјина хемисфера


Утрово во 4 часот и 27 минути на северната хемисфера на Земјата, а со тоа и во земјава почна зимата. Во истовреме на јужната Земјина полутопка почнува летото.

Првиот ден од зимата е познат и како зимска краткоденица, бидејќи денот е најкраток, а ноќта најдолга. Од денеска ноќите постепено ќе стануваат пократки, а денот – од изгрејсонце до зајдисонце – подолг.

На првиот зимски ден сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 59 минути, а ќе зајде во 16 часот и 6 минути. Денот трае 9 часа и 7 минути.

Петок, 22 декември, е 358. ден во 2023 година. До крајот на годината остануваат уште девет дена.

Зимата ќе трае 88 дена, 23 часа и 39 минути – до 20 март 2024 година, кога на северната хемисфера ќе настапи пролетта, а на јужната есента.

Извор

– Реклама –Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Ѓорѓески: Со максимален ангажман од сите играчи можеме до победа против Вардар

После тринеделната пауза поради репрезентативните обврски и завршницата...

Николов и Начевски со голем предизвик – ќе судат дуели за титула во Саудиска Арабија!

Македонските арбитри Славе Николов и Ѓорѓи Начевски пред...

Колумна: Мицкоски Versus Мицотакис – OhridNews

Абре таман сиромајот се фати на орото одма се...