Полска и балтичките земји ја „уцениле“ ЕХФ – ако Русите дојдат на Конгрес, ние ќе бојкотираме!

Претстојната недела во швајцарскиот град Базел ќе се одржи Конгрес на Европската ракометна федерација, каде ќе бидат присутни претставници од сите национални федерации – членки на ЕХФ.

Сепак руската делегација нема да отпатува за Швајцарија, откри претседателот на тамошната федерација за ТАСС, Сергеј Шишкарев.

„Оваа недела ќе се одржи Конгрес на ЕХФ, имавме покана и планиравме да заминат генералниот секретар Лев Воронин и уште еден претставник. Во петокот добивме повик со барање да не одиме таму. Пет земји поставиле ултиматум до ЕХФ: ако Русите дојдат, ние ќе го бојкотираме Конгресот. Со Украинците имаме неутрален однос, тие не се бунеа, но балтичките земји и Полска излегле со ултиматум“, изјави Шишкарев.

Поради актуелната ситуација во регионот на Русија и Украина, ЕХФ и ИХФ им забранија учество во сите клупски и репрезентативни натпреварувања на белоруските и руските клубови и репрезентации.

На Конгресот кој ќе се одржи утре во Базел, ќе има промени статутот на ЕХФ поради промена на даночниот систем во Австрија каде е нејзиното седиште, ќе има промени во судиската организација…Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ