Поранешна ракометарка освои злато на СП во атлетика!

Поранешната ракометарка од Доминиканската Република, Марилеиди Паулино, стана нова светска шампионка во атлетската тркачка дисциплина од 400 метри на Светското првенство во Будимпешта.

Паулино спортската кариера ја започнала како ракометарка, но откако тогашниот министер за спорт во нејзината татковина ги забележал нејзините тркачки способности, добила предлог да стане атлетичарка.

Потоа, таа била вклучена во атлетскиот камп и регрутирана од атлетската федерација на Доминиканската Република.

Несудената ракометна репрезентативка на Доминиканската Република на последното Светско првенство одржано во Будимпешта со време од 48,76 секунди постави национален рекорд.

Тоа беше прво индивидуално злато на Паулино на едно големо натпреварување по сребрените медали на Олимписките игри во Токио и Светското првенство во 2022 година.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Соиграч на Филип Талески пред преселба во Партизан

Тимот на Партизан за следната сезона создава тим...

Фуксе Берлин по долга пауза се враќа во европската елита

На неколку кола пред крајот во најквалитетната лига...

Не го однесе клубот на Ф4 во ЛШ, па си заработи отказ

Скапиот проект на ЧСМ Букурешт петта сезона по...

Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс...