Портнер би можел да заработи четиригодишна суспензија

Репрезентативецот на Швајцарија и член на Магдебург, Никола Портнер, би можел да заработи четиригодишна суспензија поради користење недозволени супстанци.

За потсетување, искусниот голман беше позитивен на метамфетамин пред околу месец дена, се чекаше и втор тест, кој го потврди и првиот наод, па така Портнер, според германските медиуми, го очекува долга супспензија.

Магдебург и неговите соиграчи од тимот се апсолутно убедени во невиноста на Портнер, а меѓу нив е и средниот бек, Исланѓанецот Гисли Кристјансон.

,,Му верувам на Никола и целосно сум на негова страна. Знам дека е голем човек. Ни недостига како тим и жал ми е што мора да го помине овој тежок период”, изјави Гисли.

Портнер на почетокот на месец март, односно по натпреварот со Фуксе Берлин, беше тестиран за недозволени супстанци, резултатите беа позитивни, а на почетокот на мај и Б примерокот го потврди првичниот наод.

Од најквалитетната лига на светот се уште не ја објави висината на казната, а медиумите шпекулираат за казна од четири години.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Македонија со една промена, Миленковска ќе игра против Исланд

Женската младинска репрезентација на Македонија денеска ќе го...

Полски клуб пред финансиски колапс!

Според пишувањата на „sport.tvp.pl“ тимот на Тарнов во...

Дневен хороскоп за петок, 21-ви јуни 2024-та

ОВЕНСтранично влијание може значително да го попречи вашиот напредок...