Поширок список пред ЕП – Стојановиќ одбра 35 младинци, има и тројца интернационалци

Поширок список пред ЕП – Стојановиќ одбра 35 младинци, има и тројца интернационалци

Селекторот на машката младинска репрезентација на Македонија, Раде Стојановиќ, го објави поширокиот список на ракометари пред Европското првенство.

Стојановиќ на списокот има 35 ракометари, меѓу кои се и тројца интернационалци – голманот Давид Брестовац од германскиот Котбус, левиот бек Борјан Дамјаноски од австрискиот Линц, како и десното крило Стефан Атанасов од словенечкиот Копер.

Скратениот список пред стартот на подготовките, како и планот за истите се очекува наскоро да биде објавен.

На списокот се сите ракометари што минатото лето беа дел од Светското првенство, но во кадетска конкуренција.

Македонија е во група со Австрија, Хрватска и Црна Гора на Европското првенство што ќе се игра од 10 до 21 јули во Словенија.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...

We Are Seeing the Emergence of a New Way the Kremlin Pursues its Enemies

Olesya Kravtsova, an activist and journalist from Arkhangelsk, recently...