Потег за почит – му помага финансиски на клубот со кој освои европска титула да не згасне!

Левиот бек на норвешката репрезентацијата и данскиот Есбјерг, Хени Реистад, се приклучи на кампањата за спас на Вајперс Кристијансанд.

Една од најдобрите светски ракометарки беше дел дел од овој клуб и со него ја освои титулата во Лигата на шампионите. Таа со определена сума му помогна на нејзиниот поранешен клуб.

„Тоа е клуб што има големо значење, не само за мене туку и за ракометот воопшто. Секако дека сакав да помогнам откако дознав во каква ситуација се најде. Тажно е што може да се случи нешто непосакувано. Екипата е една од најсилните во Европа, знам многу луѓе што таму работат. Знам колку екипата значи и за градот. Тоа ми дава надеж дека на крај клубот ќе се справи со проблемите“, изјави Реистад за норвешките медиуми.

Од раководството на норвешкиот и европски првак тврдат дека буџетот за следната сезона е затворен и дека се ќе биде во ред, а дека финансиските потешкотии се однесуваат на тековната сезона. Еден од актуелните спонзори, фабрика за сладолед најави дека ќе му помогне на клубот да се спаси.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Чаневски одличен, Макаби Ришон од второ место во полуфиналето на плеј-оф

Израелскиот шампион Макаби Ришон Ле Зион, каде што...

Митревски „спушти ролетна“, Порто ја надигра Бенфика на Талески

Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски ја продолжи одличната...