Познат составот на Грција за ЕП и за двата теста со Македонија

Селекцијата на Грција веќе ги започна подготовките за Европското првенство на почетокот на оваа недела, а првата фаза ќе заврши на 24 декември.

Селекторот Георгиос Заравинас смета на 23 ракометари меѓу кои се дури десет од Олимпијакос и петмина од АЕК, а недостига голманот Буковинас кој има обврски во германскиот Гросшвалтат.

Втората фаза од подготовките Грците ќе ја одработат во Романија и ќе бидат дел од „Трофеј Карпати“ каде ќе играат со домаќинот, Словачка и Грузија.

Третата фаза нашиот јужен сосед ќе ја одработи во Солун, а на 4 и 5 јануари предвидени се два меча со Македонија во Скопје.

Грците на ЕП се во група што ќе се игра во Минхен, а таму ќе се соочат со Данска, Чешка и Португалија.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Соиграч на Филип Талески пред преселба во Партизан

Тимот на Партизан за следната сезона создава тим...

Фуксе Берлин по долга пауза се враќа во европската елита

На неколку кола пред крајот во најквалитетната лига...

Не го однесе клубот на Ф4 во ЛШ, па си заработи отказ

Скапиот проект на ЧСМ Букурешт петта сезона по...

Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс...