Прилепчани феноменално ја затворија сезоната

Прилепчани феноменално ја затворија сезоната

Ракометарите на Прилеп во најважниот сезонски натпревар успеаја да дојдат до победа и да го сочуваат суперлигашкиот статус за следната сезона. Прилепчани во рамки од последното, 14. коло од плеј-аут фазата пред домашната публика славеа над Еурофарм Пелистер 2 со 31:24 и го осигураа првото место, кое им донесе директен опстанок во најквалитетното натпреварување во Македонија. Пред преполната сала во СОУ “Ристе Ристески-Ричко” избраниците на Божидар Мојсов покажаа како се гине за дресот на клубот, лесно доаѓаа до реализација, одиграа одлично во два правци и вториот дел од сезоната го завршија без загубен бод на домашен терен. Предводници во нападот на победничката екипа беа Христи Бикоски и Никола Цветановски, а меѓу стативите доминираше Иван Ангелески. Младите битолчани за да опстанат во Супер лигата ќе мора да го совладаат Радовиш во бараж дуелот.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...

We Are Seeing the Emergence of a New Way the Kremlin Pursues its Enemies

Olesya Kravtsova, an activist and journalist from Arkhangelsk, recently...

Загреб мора да плати: Извиѓач бара рекордна оштета за Павловиќ

Хрватскиот шампион Загреб досега официјализираше два трансфери за...