Прилепските деца подобри во баражот…Победа има иднина, но нема спонзори!

Прилепските деца подобри во баражот…Победа има иднина, но нема спонзори!

Фудбалерите на Победа обезбедија опстанок во Втората фудбалска лига, откако попладнево на стадионот во “Ѓорче Петров” го совладаа Куманово со 2:1.

Иако се работи за опстанок во Втора лига, ова е огромна радост за младата екипа на црвено-белите, како и за фудбалските вљубеници во Прилеп.

Триумфот за прилепчани го донесоа Давид Дебрешлиоски во 62-та и Димитар Шаркоски во 71-та минута. Куманово успеа да намали само на 2:1 во 73-та минута преку Дарио Десниќ.

Само за потсетување. Најстариот фудбалер на Победа има 22 години, па овој успех на “децата” од Прилеп е од огромно значење за некогаш најфудбалскиот град во Македонија.

Честитки дечки! Прилепскиот фудбал има иднина, да се надеваме дека ќе има и спонзори идната сезона.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ