Промени во ЛЕ – максимум четири екипи од една земја, квалификации за тие што бараат апгрејд…

Промени во ЛЕ – максимум четири екипи од една земја, квалификации за тие што бараат апгрејд…

Извршниот Комитет на Европската ракометна федерација на последниот состанок донесе неколку одлуки за европските купови за следната сезона, 2024/25.

Системот на натпреварување во сите купови останува ист, но ќе има неколку промени во пропозициите.

Во машката Лига на Европа е ограничен максималниот број на екипи што може да дојдат од една држава на четири.

Исто така се менува и квалификацискиот пат на оние екипи од држави што немаат рејтинг да се пријават во ЛЕ.

Лани Војводина, Извиѓач и Ловќен добија директно место во групната фаза, но од следната сезона таквите екипи што бараат апгрејд од Европскиот Куп, ќе мора да играат квалификации.

Во сезоната што заврши на крајот на мај, 27 екипи од 32 добија директно место во групите, додека уште десет се бореа за останатите пет места во групната фаза.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...

We Are Seeing the Emergence of a New Way the Kremlin Pursues its Enemies

Olesya Kravtsova, an activist and journalist from Arkhangelsk, recently...