Првата лига ќе се игра по „суперлигашки систем“?

Првата лига во претстојната сезона најверојатно ќе брои 16 екипи, кои ќе бидат поделени во две групи по осум. За разлика од минатата сезона, форматот на натпреварување ќе претри промени и би требало да се игра по систем како што се игра во Суперлигата.

По одигрувањето на регуларниот дел, 14 кола, до крајот на годината, екипите ќе се поделат во плеј-оф и плеј-аут конкуренција.

За разлика од лани, кога екипите ги пренесуваа бодовите од меѓусебните дуели во плеј-оф и плеј-аут, освоени со екипите од истата група, во претстојната сезона, првопласираните во групите ќе пренесат 3 бода, второпласираните по 2 бода…

Тоа ќе придонесе борбата за суперлигашките места да биде уште поинтересна и на пролет би требало да гледаме возбудливи натпревари.

Сепак потврда за овој систем на натпреварување ќе треба да добиеме на состанокот на прволигашите кој треба да се одржи деновиве, а тогаш ќе бидат извлечени групите и ќе биде познат распоредот на натпревари.

Првата лига во новата сезона со 16 екипи – еден клуб се откажа!Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Ваљадолид се збогува со Дарко Димитриевски

Македонскиот интернационалец Дарко Димитриевски во новата сезона ќе...

Хрватска со нов селектор против Македонија на ЕП

Младинската репрезентација на Хрватска ќе има нов селектор...