Првата лига ќе се игра со 15 екипи – еве како изгледаат двете групи

Денеска во просториите на Ракометната Федерација на Македонија беше извршена ждрепката за групите и натпреварувачките броеви на екипите од Првата лига.

Во новата сезона во прволигашката конкуренција ќе играат 15 екипи, поделени во две групи со осум и седум екипи.

Ќе се игра регуларен дел од 14 кола исто како кај суперлигашите, а потоа ќе има плеј-оф и плеј-аут.

Првото коло ќе се игра следниот викенд на 23/24 септември, а до крајот на годинава би требало да се одиграат сите 14 кола од регуларниот дел, плус натпреварите од елиминациското коло во Купот на Македонија.

Прва лига, сезона 2023/24:

Група А: Драчево, Младост Богданци, Астраион, Шампион, Текстилец, Јехона, Борец, Преспа Вардар

Група Б: Радовиш, Металург РА, Македонија ЃП, Кичево, Овче Поле, Бисинов, ПартизанИзвор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Легендарната Луминица Дину по долго време повторно во Скопје

Легендарната романска голманка Луминица Дину, по подолго време...

Силен турнир во Добој: Пелистерци ќе тестираат против Веспрем, Барса, Загреб…

Еден од најстарите ракометни турнири во Европа заедно...

ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Обрадовиќ верен на Партизан, Динамо купуваше од лутиот ривал, Арсиќ останува во Шабац

<!-- ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Обрадовиќ верен на Партизан, Динамо купуваше...

„Секој натпревар го почнуваме доминантно, ја имаме публиката како осми играч“

Битола е ракометен град, каде битолската публика игра...