РФМ со премија – кадетите ќе поделат 1.000.000 денари!

Управниот Одбор на Ракометната федерација на Македонија донесе одлука за парична награда за кадетската репрезентација по освојувањето на деветтото место на СП.

Ракометарите и стручниот штаб ќе поделат 1.000.000 денари како премија за успешните настапи на Мундијалот.

„Управниот Одбор на РФМ одреди парична награда во вкупна вредност од 1.000.000,00 денари за машката кадетска ракометна репрезентација (стручен штаб и ракометари родени 2004 и помлади), за освојување на 9-тото место на 2023 IHF Men’s Youth World Championship MU19 во Хрватска“, се вели во соопштението на РФМ.

Кадетите забележаа пет победи – Црна Гора, Грузија, Унгарија, Австрија и Чешка, додека загубија само од Норвешка и Данска.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...