РК Вардар е нов освојувач на Суперкупот на Македонија

Во мега финалето во Струмица четвртиот куп заврши на контото на скопскиот тим. Вардар новата сезона ја отвори со титула во Супер купот. Црвено-црните во Струмица славеа со 30-26 над актуелниот шампион Еурофарм Пелистер.

Публиката виде доста интересен и израмнет меч. Тоа го покажува и тоа што во најголем дел од мечот резултатот беше израмнет.

На пауза се замина егал (13-13), а по паузата вардарци го диктираа резултато. Постојано беа во водство со гол два, а комплетниот отпор на битолчани беше скршем во последните пет минути од мечот.

Во составот од Скопје најдобри поединци беа двоецот Срби. Срдановиќ даде 8, додека Петриќ 7 погодоци. Кај зелено белите Радивојевиќ даде 7 погодоци, додека Кисум еден помалку.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Дневен хороскоп за четврток, 29-ти февруари 2024-та

ОВЕННе ризикувајте да се потпирате на чудо што ќе...

Ангеловски: Алборг ни покажа зошто со Кил се најдобрите екипи во групата

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...

Пешевски: Го одигравме најдоброто прво полувреме, но отворивме лошо во вториот дел

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...

Кил ги освои бодовите на незгодното гостување кај ПИК Сегед

Екипата на Кил на гостувањето во Унгарија кај...