Сабате останува во Висла Плоцк до 2028 година

Сабате останува во Висла Плоцк до 2028 година

Според информациите на „ТВП Спорт“, селекторот на Чешка, Хавиер Сабате, наскоро би требало да го продолжи својот договор со полскиот првак Висла Плоцк.

Новиот договор меѓу искусниот тренер од Шпанија и клубот од Плоцк ќе биде продолжен на уште две сезони, па така Сабате во новиот шампион на Полска ќе остане најмалку до 2028 година.

Шпанецот со Висла Плоцк има актуелен договор до 2026, но поради одличните резултати на домашна сцена и камбекот на домашната титула по цели 13 години, раководството на клубот му даде целосна доверба на искусниот стратег.

Сабате кормилото на Висла Плоцк го презеде во текот на 2018 година, го предводеше клубот до шампионската титула во изминатата сезона, како и до три трофеи во полскиот Куп (2022, 2023 и 2024).

Висла Плоцк за следната сезона се засили со тројцата ракометари од Словенија – Митја Јанц, Петар Шишко и Тим Цокан, како и со Марко Паниќ од Монепелје и Золтан Зита од ПИК Сегед.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Магдебург најде дефанзивец – доаѓа Шпанецот Серадиља

Поранешниот европски првак Магдебург го промовираше второто засилување...

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...