Се консолидира новата влада: Утре Христијан Мицкоски ќе го добие мандатот

Се консолидира новата влада: Утре Христијан Мицкоски ќе го добие мандатот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска ги поднесе измените на Законот за организација на работата на органите на државната управа, со кој се предвидуват и нови министерства, но и префрлување на ингеренциите од едни министерства на други.

Овие измени се потребни за да се изгласа новата реорганизирана влада и да се изберат нејзините членови.

Мицковски најави дека веќе се познати имињата на луѓето кои ќе ги имаат клучните места во владата, но не сакаше да даде повеќе детали туку најави дека јавноста наскоро ќе ги чуе имињата.

„Приговорите за новата Влада привршуваат во делот на формирање владини ресори и во делот на условно кажано третиот ешалон и очекувам утре да го добијам мандатот од Сиљановска, по што час поскоро ќе го поднесам составот на идната влада. “ рече Мицкоски.

Единствоено како што кажа се колега околу тајмингот бидејќи доаѓаат два големи празника, како и роденденот на ВМРО – ДПМНЕ.

„Очекувам утре претседателот Сиљановска да го даде мандатот. Очекувам час поскоро да го поднесам составот на членови на идната Влада, малку се размислуваме поради одредени верски празници кои се пред нас Задушница и Рамазан, ќе треба да се води сметка и за тоа, така што ќе треба да нивелираме некои работи. Очекувам идната Влада да биде изгласана пред крајниот рок, дефиниран со Закон и Устав“, рече Мицкоски.

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова во четврток ќе му го даде мандатот на мандатарот Христијан Мицкоски.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ