Се зголемува бројот на „баратели“: И Швајцарија се надева на вајлд-карта за СП

По Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Грција, уште една европска земја испрати барање до Светската ракометна федерација за добивање на вајлд-карта за СП 2025.

Швајцарците беа на чекор до пласман на Мундијалот, откако славеа на гости кај Словенија, но потоа дома загубија со ист резултат од еден разлика и на пенали беа елиминирани.

„Ако се базираме на спортските перформанси на оние што не се пласираа, јасно е дека Швајцарија мора да добие вајлд-карта за СП по одличните два меча со Словенија. Ние ќе зборуваме со Хасан Мустафа и ќе направиме се што можеме за да играме на Мундијалот“, велат од швајцарската федерација.

Мундијалот во 2025 година ќе се одржи во Хрватска, Данска и Норвешка, Македонија се квалификуваше, а ривалите ќе ги дознае на 29 мај.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...