Солберг со финален список за ОИ во Париз

Солберг со финален список за ОИ во Париз

Селекторот на машката сениорска репрезентација на Шведска, Глен Солберг, го објави конечниот список за настап на Олимписките игри во Париз.

Солберг откри дека Микаел Апелгрен, Андреас Нилсон и Џонатан Едвардсон ќе бидат меѓу резервистите.

Најголеми адути на Солберг сѐ голманот Андреас Паличка, левото крило Хампус Ване и средниот бек Џим Готфридсон.

Меѓу повиканите ракометари се и Феликс Клар, Албин Лагерген, Лукас Сандел, Тобијас Тулин…па така Шведска ќе има конкурентен тим за висока позиција.

Европскиот првак од 2022 за ривали во својата група ги има репрезентациите на Шпанија, Хрватска, Германија, Јапонија и Словенија.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Магдебург најде дефанзивец – доаѓа Шпанецот Серадиља

Поранешниот европски првак Магдебург го промовираше второто засилување...

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...