📷 Солзи радосници и многу емоции: Италијанците по долги години се вратија на ракометната мапа

Репрезентацијата на Италија го направи најголемите изненадување во бараж дуелите за Светското првенство 2025, откако успеа да ја елиминира Црна Гора.

Италијанците беа големи аутсајдери, додека Црна Гора очекуваше многу лесно да дојде до пласман на Мундијалот, но „азурите“ направија голема сензација.

На првиот натпревар, кој беше одигран во италијанскиот град Конверзано, составот на сега веќе поранешниот селектор на Црна Гора, Владо Шола, беше шокиран од одличната игра на домаќинот.

На првиот натпревар Италија победи со 32:26 и на реванш пресметката во Подгорица не дозволи да ја испушти позитивата од шест гола, повторно ги надигра Црногорците и дојде до триумф од 34:32.

Италија во својата историја само еднаш има учествувано на Мундијалите, тоа беше во далечната 1997 година во Јапонија. Во дебитанскиот настап заврши на 18. позиција во конкуренција на 24 учесници.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...