Струга ТЛ веќе е сериозен кандидат за титула во ПМФЛ – Екипа

Во насока на засилена промоција на фудбалската игра на домашната сцена, ЕКИПА со избор на најдобрите од секоја рунда натпревари од ПМФЛ. Покрај тимот на колото и најдобриот играч, ќе се обидеме да ви ги доближиме и сите најинтересни моменти од секое коло, низ една рекапитулација на настаните.

==========================================================================================================================

ТИМ НА 22. КОЛО

Фудбалерите на Струга Трим и Лум веќе се сериозни кандидати за освојување на титулата во Првата фудбалска македонска лига откако во дербито на 22. коло на домашен терен славеа над актуелниот шампион Шкупи со 2-1. Шпетим Дуро на најдобар можен начин го имаше своето деби на клупата на стружани, а тимот од градот во југозападна Македонија е на само 11 натпревари од испишување историја. По воведните два триумфуа оваа пролет, реалноста го стигна Силекс кој сепак е далеку од борба за титулата, откако загуби на домашен терен од Брегалница со 1-2. Мирсад Јонуз на своето деби во Скопје успеа да извлече бод против Македонија Ѓорче Петров (1-1). Шкендија без проблеми славеше над Работнички 3-1, а мизеријата на Победа продолжува, откако Академија Пандев рутински ја совлада со 3-0.

====================================

ИГРАЧ НА КОЛОТО: Буњамин Шабани (Струга ТЛ) 

Фудбалерите на Струга Трим и Лум веќе се сериозни кандидати за освојување на титулата во Првата фудбалска македонска лига откако во дербито на 22. коло на домашен терен славеа над актуелниот шампион Шкупи со 2-1. Еден од најзаслужните за победата на стружани беше искусниот Буњамин Шабани кој одигра уште еден натпревар на високо ниво, а беше и стрелец на првиот погодок за својот тим.

================================

ТРЕНЕР НА КОЛОТО: Шпетим Дуро (Струга ТЛ)

Фудбалерите на Струга Трим и Лум веќе се сериозни кандидати за освојување на титулата во Првата фудбалска македонска лига откако во дербито на 22. коло на домашен терен славеа над актуелниот шампион Шкупи со 2-1. Шпетим Дуро на најдобар можен начин го имаше своето деби на клупата на стружани со победа над единствениот ривал за освојување на титулата.

==============================

ГОЛ НА КОЛОТО: Мартин Ѓоргиевски (Академија Пандев)  

Академија Пандев продолжува со одличните игри оваа пролет. Следна на менито на струмичани беше прилепска Победа која ја совладаа со убедливи 3-0, а се почна со прекрасниот погодок на Мартин Ѓоргиевски на самиот старт на мечот.ЛИСТА НА СТРЕЛЦИИзвор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Колумна: Мијалков и лешинарите – OhridNews

Готово. Завршен уште еден субкруцијален проект на НСРМ од...

Новиот Клинички центар – Република

Ристo Симеонов „Неделава ќе се финализира локацијата за изградба на...