Стружани „брусат“ нов дијамант – Клењоски дебитираше во Супер лигата на 13 години!

Струга отсекогаш важела за расадник на ракометари, и од овој град секогаш има репрезентативци во сите категории.

Најново име меѓу ракометарите на кои им се предвидува блескава иднина е десното крило Војо Клењоски, кој дебитираше за првиот тим на официјален натпревар.

Тренерот Наум Танески му даде минутажа на дуелот меѓу Струга и актуелниот вицепрвак од Супер лигата, па Клењоски дебитираше со само 13 години во елитната конкуренција на Македонија.

Тој настапи и на некои од натпреварите на минатото издание на Струшкиот турнир, но сега за првпат го почувствува суперлигашкиот предизвик.

Оваа сезона Струга игра со многу млади ракометари во својот ростер и шанса за настап добиваат Велјаноски, Мечкароски, Ѓорѓиески…Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Чаневски одличен, Макаби Ришон од второ место во полуфиналето на плеј-оф

Израелскиот шампион Макаби Ришон Ле Зион, каде што...

Митревски „спушти ролетна“, Порто ја надигра Бенфика на Талески

Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски ја продолжи одличната...