Тиквеш останува без двајца странци: Мајиќ и Стефановиќ заминуваат од Кавадарци!

Тиквеш останува без двајца странци: Мајиќ и Стефановиќ заминуваат од Кавадарци!

Амбициозниот Тиквеш, покрај промената во стручниот штаб, ќе има и големи промени во играчкиот кадар претстојниот период. По дуелот со Охрид, кој е закажан за среда на 29 мај, од Кавадарци заминуваат левото крило Мирко Мајиќ и кружниот напаѓач Никола Стефановиќ.

Црногорецот Мајиќ мина една сезона во Тиквеш, откако дојде од Бутел Скопје, а претходно играше за МАКС Струмица и Радовиш.

Србинот Стефановиќ одигра три сезони во кавадаречкиот состав и беше меѓу најзначајните алки во составот.

Раководството на кавадарчани ќе бара и нов стратег, бидејќи Раде Стојановиќ се сели во словенечкиот Тримо Требње.

Најголем дел од актуелниот ростер ќе го продолжи својот престој во Кавадарци, наскоро ќе биде промовиран новиот тренер, како и новите засилувања за наредната сезона во која ќе се влезе со големи амбиции. Оваа сезона кавадарчани обезбедија историски пласман на Ф4 во Купот на Македонија, а дебитираа и во Европа.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Магдебург најде дефанзивец – доаѓа Шпанецот Серадиља

Поранешниот европски првак Магдебург го промовираше второто засилување...

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...