Тиквеш реши важно прашање – доаѓа прославен тренер од БиХ!

Тиквеш реши важно прашање – доаѓа прославен тренер од БиХ!

Тимот на Тиквеш од Кавадарци го реши тренерското прашање за наредната сезона во која ќе влезе со уште поголеми амбиции. На клупата на кавадаречкиот тим седнува прославениот тренер од Босна и Херцеговина, Драган Марковиќ-Марка, кој се обврза на договор на две сезони.

Марковиќ ќе го наследи на клупата Раде Стојановиќ, кој се пресели во Словенија и ќе го води Тримо Требње.

Прославениот босански тренер минатата сезона беше предводник на српскиот Динамо Панчево, со кој успеа да оствари добри резултати, а беше дел и од Струшкиот турнир.

Марковиќ има богата тренерска кариера, особено во Германија, каде ги водеше тимовите на Вилштат, Вецлар, Касел и Халвер, работеше во Босна Сарајево и Борац Бања Лука, како и полскиот Азоти Пулави.

Пет години беше селектор на сениорската репрезентација на Босна и Херцеговина, која ја однесе на СП 2015 година во Катар.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ