(ВИДЕО) 2016 се ветуваше студентски град, а студентите не добија ниту реконструкција на постоечките домови: Дуел меѓу младинците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Младинците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Сергеј Попов и Марко Михаилоски на ТВ дуел на телевизија 24 ги судрија своите аргументи за политиките кои се спроведуваат за младите во Македонија.

Најжестокиот дел од емисијата е токму за најгорливиот проблем, изградбата на студентски град и реконструкција на постоечките студентски домови, проблем кој директно ги засега идните академски граѓани во земјата.

Иако СДСМ ветуваше дека ќе изгради студентски град и ќе ги реконструира постоечките домови, студентите уште живеат во мувла, со искршени прозорци и хорор тоалети во кои нема вода и струја, потенцираше Попов.

Според претставникот пак на СДСМ, проблемот не е во владејачката гарнитура туку во тоа што владата на Груевски инвестирала во споменици, а не во студентски домови во текот на нивното 11 годишно владеење.

Во продолжение погледнете го дуелот на претставниците на младите политички клубови од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Македонија од трет шешир во ждрепка – може да игра во Хернинг, Осло, Загреб…

Светската ракометна федерација ги објави шеширите пред ждрепката...

Ѓорѓески: Со максимален ангажман од сите играчи можеме до победа против Вардар

После тринеделната пауза поради репрезентативните обврски и завршницата...

Николов и Начевски со голем предизвик – ќе судат дуели за титула во Саудиска Арабија!

Македонските арбитри Славе Николов и Ѓорѓи Начевски пред...