Власта ја доведе состојбата во Македонија кон неизбежни предвремени избори

Македонија повторно е заглавена во политички лавиринт. Власта не успева да поттикне кај партиските лидери (значи и кај самите себе и во опозицијата) политичкиот дијалог и никако да се донесат решенија и компромиси заради излегување од многуте празни ходници каде се заглавија. 

Поминуваат две недели откако премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски одржаа средба од која се очекуваше малку појасен патоказ. Ама…

Договор меѓу власта и опозицијата како да станува се подалечен, се поневозможен. Се создаде таква атмосфера, наместо продолжување на договорот се случи обратно: почнаа меѓусебни обвинувања околу тоа којшто прифатил, а кој што понудил и не прифатил…

Дали власта (која ја има најголемата одговорност) всушност посакува да дојде до договор или само сака нејзиното да се спроведе, а за тоа да „плати“ со неколку министерски места?

Се поочигледно станува дека без земање во предвод на предлозите и ставовите на опозицијата нема да има пратеничко двотретинско мнозинство кое ете со сите сили се бара. Ќе се промени нешто во пристапот или…? 

-Освен хистерија, лажни вести и блокади, Христијан Мицкоски и ДПМНЕ немаат ништо, буквално ништо направено ниту за државата, ниту за македонскиот идентитет, соопштија деновиве од партијата чијшто лидер е Димитар Ковачевски, а кој постојано тврди дека Мицкоски “ги прифатил уставните промени“.

Од друга страна, Мицкоски завчера соопшти дека темата за уставните промени е веќе затворена.

-Јавноста беше сведок на жестока хајка од власта со море на дезинформации и лажни етикети околу темата со уставни измени. Темета за уставни измени за мене и за ВМРО-ДПМНЕ е затворена, порача Мицкоски.

Дали овие изјави на двете најголеми македонски партии даваат надеж за договор? Не, конфликтот сега само е уште поголем отколку што беше пред лидерската средба.

А Македонија не е добро да чмае во лавиринтот. Се поочигледно е дека најдобро би било излезот да се бара во брзи предвремени избори. Граѓаните нека кажат кој, како и каде понатаму да ги бара решенијата за одглавување на македонскиот автобус кој сега го возат Ковачевски и Груби.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Ваљадолид се збогува со Дарко Димитриевски

Македонскиот интернационалец Дарко Димитриевски во новата сезона ќе...

Хрватска со нов селектор против Македонија на ЕП

Младинската репрезентација на Хрватска ќе има нов селектор...