Во Автокоманда пак се слави Куп трофеј

Откако последен пат во 2019 година екипата на Металург беше победник на Купот, сега трофејот повторно е во Автокоманда, но, во витрините на актуелниот вицепрвак, кај Алкалоид.

Тимот на Металург досега петпати гоосвјуваше Купот, а ова е првпат за новиот тим кој ја презема салата и сега игра во Автокоманда. „Сините“ во неизвесното финале на 31. издание од Купот на Македонија триумфираше над Еурофарм Пелистер со 25:23 по ударите од седум метри.

Првите два напади завршија со грешки на двете страни, a по играта гол за гол, и водството од 3-2 за битолчани, имаше голем пад кај нив. Противникот реализираше дури четири пати по ред за 6-3, па Бранко Ангеловски мораше да бара тајм-аут.

Беше и 7-3 за тимот од Автокоманда, но Цехте и Кузмановски за момент ја намалија опасната предноста на „сино-белите“. Одбраната на битолчани немаше решенија за нападот на тимот од Автокоманда, па разликата се движеше меѓу два и три гола.

Тајник успеваше да погоди два пати по ред, но Галевски го запре во третиот обид. Неговите соиграчи направија две грешки и казната стигна преку Цехте, кој намали на 10-9.

И покрај тајм-аутот на Кире Лазаров, неговите играчи погрешија во следниот напад и од три гола предност, составот од Автокоманда замина со негатива на пауза (11:10). За тоа се погрижи Пешевски кој погоди на две секунди до пазуата.

Пелистерци за само неколку минути игра во вториот дел стигнаа до 14-11 и тука беше јасно дека составот на Лазаров ќе биде пред тешко искушение за камбек во натпреварот. Тимот од Автокоманда не се откажуваше, искористи дел од грешките на битолчани и од негатива од 15-12 дојде до предност од 16-15 во 43 минута, минута подоцна и до 17-15.

Кризата во таборот на Еурофарм Пелистер ја прекина Пешевски, кој намали на 17-16. Вицепрвакот успеваше некако да одржи позитива од еден разлика, во 50 минута имаше 19-18 и во два наврати од пенал не успеа да зголеми на плус два. Казната стигна од пелистерци, кои со голот на Радивојевиќ дојдоа до израмнување, 19-19.

Во последните пет минути секој напад беше важен и двете екипи немаа право на грешка. Беше 20-20 на четири минути пред крајот и во последните две минути само нијанси одлучуваа кој ќе го освои Куп трофејот. На нерешени 21-21, составот на Лазаров во последниот напад реализираше со голот на Серафимов за 22-21, додека Еурофарм Пелистер преку пенал финишот од регуланриот дел од натпреварот дојде до израмнување, 22-22. Во пенал серијата повеќе пофусиран беше вицепрвакот, кој се израдува на прв трофеј во својата кратката историја.

 Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...