Во Словенија се создава амбициозен проект – Зарабец, Доленец, Стрмљан… се меѓу потенцијалните засилувања

Во Словенија се создава амбициозен проект – Зарабец, Доленец, Стрмљан… се меѓу потенцијалните засилувања

Словенечкиот суперлигаш Слован за следната сезона планира да се вмеша во борбата за титулата на домашна сцена, а за остварување на целта ќе треба да создаде квалитетен тим.

Според пишувањата на порталот „Словенске новице“, раководството на клубот веќе го договорил Урош Зорман за нов тренер на тимот. Освен Зорман, договорени се неколку засилувања, еден од нив е со бундеслигашко искуство.

Станува збор за репрезентативецот на Хрватска, Илија Брозовиќ, кој моментално настапува за Хановер. Во тимот ќе пристигнат и Стефан Жабиќ (Целје), Сташ Јовичиќ (Тримо), Гашпер Храстаник и Леон Љевар (Рибница) и Алјаж Пантјар (Загреб), а најверојатно ќе има уште неколку домашни и странски засилувања.

Според пишувањата на споменатиот медиум, како потенцијални засилувања во амбициозниот проект на Ссован се споменуваат тројцата репрезентативци на Словенија, Миха Зарабец (Висла Плоцк), Јуре Доленец (Лимож) и Тилен Стрмљан (Хановер).

Клубот од Љубљана на крајот од оваа сезона во словенечкиот шампионат заврши на 9. позиција во конкуренција на 14 екипи. За следната сезона се очекува Слован да има буџет од најмалку два милиони евра.

Горење Велење ја освои титулата во словенечкиот шампионат и во следната сезона ќе биде претставник на Словенија во Лигата на шампионите.

Клубот од Љубљана на крајот од оваа сезона во словенечкиот шампионат заврши на 9. позиција во конкуренција на 14 екипи. За следната сезона се очекува Слован да има буџет од најмалку два милиони евра.

Горење Велење ја освои титулата во словенечкиот шампионат и во следната сезона ќе биде претставник на Словенија во Лигата на шампионите.

Зорман со нов предизвик, се враќа во матичниот клуб?Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...

We Are Seeing the Emergence of a New Way the Kremlin Pursues its Enemies

Olesya Kravtsova, an activist and journalist from Arkhangelsk, recently...