Во Србија се фаќа залет за Германија (ФОТО)

Селекторот на Македонија, Кире Лазаров, вчера ја имаше првата прозивка пред  настапот на Европското првенство 2024, кое ќе се одржи во Германија.

Лазаров за првиот дел од подготовките ќе може да смета на 19 ракометари, како и на осум резервни играчи, кои во секој момент треба да бидат подготвени за евентуална замена.

На вчерашниот собир поради клупски обврски отсуствуваа капитенот Никола Митревски, како и левиот бек Филип Талески. Двајцата ракометари ќе му се му се приклучат на националниот тим во Стара Пазова, каде од денеска ќе се одвиваат тренинзите на „црвено-жолтите“. Талески доаѓа на 23, додека Митревски доаѓа на 25 декември.

На 29 декември во Стара Пазова ќе се одигра првиот пријателски натпревар против Црна Гора, а на 4 и 5 јануари во Скопје на програмата се две средби против селекцијата на Грција.

Македонија на Европското првенство 2024 за ривали во рамки од групната фаза ги има репрезентациите на Франција, Германија и Швајцарија.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Ѓорѓески: Со максимален ангажман од сите играчи можеме до победа против Вардар

После тринеделната пауза поради репрезентативните обврски и завршницата...

Николов и Начевски со голем предизвик – ќе судат дуели за титула во Саудиска Арабија!

Македонските арбитри Славе Николов и Ѓорѓи Начевски пред...

Колумна: Мицкоски Versus Мицотакис – OhridNews

Абре таман сиромајот се фати на орото одма се...

Металург Автокоманда ја задржа перспективната Беровиќ

Share Левиот бек Таида Беровиќ и во следната сезона...