За оваа изненадувачка придобивка од водата за пиење ретко се зборува

Знаеме дека не можете да живеете без вода. Тоа сочинува повеќе од половина од нашата телесна тежина. Хидратацијата е важна за секоја клетка и орган во телото. Исто како што е важно да се внесува доволно вода, треба да се внимава да не се претера.

Според проценките, на жените им требаат околу девет чаши течност дневно, а на мажите околу тринаесет за да го надоместат изгубеното количество вода. Водата за пиење има една изненадувачка придобивка за која не се зборува толку многу.

„Добрата хидратација е одговорна за сјајна кожа. Тоа е затоа што водата помага да се исфрлат токсините додека ја одржува влажноста и еластичноста на кожата“, објасни диететичарката Кетрин Гервасио.

Научните истражувања потврдија дека здравиот и младешки изглед е резултат на добрата хидратација. Ова вклучува не само внесување доволно течности во текот на денот, туку и јадење храна со висока содржина на вода, како што се дињи, портокали, бугарска пиперка, брокула и целер. Други научни истражувања покажуваат дека недоволното внесување вода може да предизвика кожата да изгледа ронлив и сува.

Покрај горенаведеното, правилната хидратација го намалува отчукувањата на срцето, го зголемува протокот на крв низ кожата, ја намалува телесната температура и ги подобрува перформансите. Дали ви треба друга причина да почнете да пиете вода?Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

МВП НА 8. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР ЛИГАТА – КОСУКЕ ЈАСУХИРА (ВАРДАР)

Ракометарот на Вардар, Косуке Јасухира, го доби признанието...

Чаневски одличен, Макаби Ришон од второ место во полуфиналето на плеј-оф

Израелскиот шампион Макаби Ришон Ле Зион, каде што...

Митревски „спушти ролетна“, Порто ја надигра Бенфика на Талески

Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски ја продолжи одличната...