Здравко Чолиќ дилал девизи во Охрид

Здравко Чолиќ, на врвот на својата популарност, во средината на 80-тите години, реши да се збогува со поп музиката и да се сврти кон приватниот бизнис, кој немаше никаква врска со музиката.

Од родното Сараево се преселил во Загреб, каде што живеше до 1989 година. Во тој период Чолиќ се занимаваше со продукција во областа на телефонијата.

Овој бизнис се покажа како многу профитабилен, а тој се покажа како одличен претприемач. Пејачот ја извршуваше функцијата менаџер, а и самиот вложил голема сума пари во овој бизнис

Пошироката јавност дозна дека се занимавам со мал бизнис дури кога бев уапсен во Охрид за претворање на средства од кредити во девизи. Тогаш беше поевтино да се купуваат девизи во Македонија отколку во Белград и Загреб.

Подоцна Чолиќ беше осуден со парична казна а тој се врати онаму каде што припаѓа-а тоа е музиката

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Ѓорѓески: Со максимален ангажман од сите играчи можеме до победа против Вардар

После тринеделната пауза поради репрезентативните обврски и завршницата...

Николов и Начевски со голем предизвик – ќе судат дуели за титула во Саудиска Арабија!

Македонските арбитри Славе Николов и Ѓорѓи Начевски пред...

Колумна: Мицкоски Versus Мицотакис – OhridNews

Абре таман сиромајот се фати на орото одма се...