Женската лига ќе заврши порано од предвиденото

Поради потребите на младинската репрезентација на Македонија, која ќе се подготвува за СП 2024, како и според барањето на ЕХФ сите женски шампионати да завршат на 25/26 мај, последните две кола од Женска лига ќе се одиграат порано.

Иако беше предвидено 26 коло да се одигра на 1/2 јуни, а 25 коло викендот на 25/26 мај, сепак тоа нема да биде случај.

РФМ го немаше во предвид барањето на ЕХФ, па според првичниот календар Женската лига требаше да заврши на 1/2 јуни.

Сепак двете преостанати кола ќе се одиграат во неколку дена. Со дуелот меѓу Скопје и Гевгелија, кој се одигра вчера започна 25 коло, а останатите натпревари ќе се одиграат од вторник до четврток, додека натпреварите од 26 коло ќе се играат од петок до недела.

Ѓорче Петров е шампион, треба да биде крунисан на домашниот натпревар со Астибо од 25 коло во салата „Христо Батанџиев“.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Јанев: Не игравме според договореното!

Женската младинска репрезентација на Македонија на СП во...

Чурлиновска собра 12 одбрани и стана МВП против Исланд

Женската младинска репрезентација на Македонија во второто коло...

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Македонија со две промени против Исланд

Женската младинска репрезентација на Македонија денеска ќе го...

Македонија доживеа дебакл, но шансите за главната рунда останаа

Женската младинска репрезентација на Македонија во второто коло...