Јапонците им бараат брачни партнери на своите деца

„Во минатото, луѓето можеби се срамеле да присуствуваат на овие настани“, вели таа и додава „„Но, времињата се сменија“.

Во Јапонија денес има сè помалку бракови и помалку луѓе. Населението долго време беше на надолната патека и во годината до јануари, според владините бројки, претрпе рекорден пад од 800.523 на 125,4 милиони.

Бројот на новорегистрирани бракови во Јапонија во 2021 година падна на 501.116, што е најниско од крајот на Втората светска војна и само половина од бројот на бракови регистрирани во 1970-тите.

Јапонците се венчаат подоцна и подоцна – просечната возраст во 2021 година била 34 години за мажи во споредба со 29 во 1990 година и 31 за жените, во споредба со 27 години во 1990 година.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Македонија на тежок испит против силната Шпанија

Женската сениорска репрезентација на Македонија денеска им се...

Дневен хороскоп за четврток, 29-ти февруари 2024-та

ОВЕННе ризикувајте да се потпирате на чудо што ќе...

Ангеловски: Алборг ни покажа зошто со Кил се најдобрите екипи во групата

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...

Пешевски: Го одигравме најдоброто прво полувреме, но отворивме лошо во вториот дел

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...