Повторно осветување на олтарот по секс во германска цркваКатоличката црква во баварскиот град Шехен ќе мора да изврши нова церемонија на осветување, откако е утврдено дека двојка имала секс во најсветиот простор во храмот.

„Таквото валкање треба да се исправи со покајнички обред во согласност со литургиските книги, особено во однос на чувствата на верниците“, изјави портпаролот на епархијата.

Церемонијата на повторно благословување вклучува попрскување на олтарот, верниците и црковните ѕидови со света вода како знак на прочистување, според црковните претставници.

Жената е казнета парично откако имала секс во црква, а мажот е обвинет и за други кривични дела, објави во вторникот баварскиот суд.

Тој, меѓу другото, бил обвинет за попречување на практикувањето на религијата и за „навредливо дело на место наменето за богослужба на верска заедница“, се вели во обвинението.

– Реклама –Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Ѓорѓески: Со максимален ангажман од сите играчи можеме до победа против Вардар

После тринеделната пауза поради репрезентативните обврски и завршницата...

Николов и Начевски со голем предизвик – ќе судат дуели за титула во Саудиска Арабија!

Македонските арбитри Славе Николов и Ѓорѓи Начевски пред...

Колумна: Мицкоски Versus Мицотакис – OhridNews

Абре таман сиромајот се фати на орото одма се...