Русија и Белорусија би можеле да играат претквалификации за ЕП 2026!

Извршниот Комитет на Европската ракометна федерација донесе одлука да биде оставено едно празно место во претквалификациите за машкото Европско првенство во 2026 година што ќе се игра во Данска, Шведска и Норвешка.

Тоа место би можело да и припадне на некоја од во моментов суспендираните федерација – Русија и Белорусија.

„Претквалификациите за ЕП 2026 имаат систем што дозволува вклучување на Русија или Белорусија доколку има услови за тоа (последен рок е декември 2023 година). Процедурата вели – ако ситуацијата дозволи, Русија и Белорусија би играле една против друга (бараж двомеч) и би го добиле последното 32 место во квалификациите за ЕП 2026 година. Споредено со другите спортови, ракометот има подолг квалификациски циклус и важно е да не се ‘затвора врата’ предвреме“, се вели во извештајот на Извршниот Комитет на ЕХФ.

Во претквалификациите кои се играат во јануари 2024 година има три двојки (Koсово – Велика Британија, Летонија – Луксембург и Белгија – Кипар), а во квалификациите директно место обезбедија најдобрите осум селекции од претходните квалификации за ЕП 2024 што не обезбедија место на континенталниот собир – Естонија, Турција, Италија, Словачка, Финска, Украина, Израел и Литванија.

Останатите 20 квалификанти ќе бидат учесниците на ЕП 2024 без шампионот и трите домаќини на ЕП (Данска, Шведска и Норвешка).Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Македонија на тежок испит против силната Шпанија

Женската сениорска репрезентација на Македонија денеска им се...

Дневен хороскоп за четврток, 29-ти февруари 2024-та

ОВЕННе ризикувајте да се потпирате на чудо што ќе...

Ангеловски: Алборг ни покажа зошто со Кил се најдобрите екипи во групата

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...

Пешевски: Го одигравме најдоброто прво полувреме, но отворивме лошо во вториот дел

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...