Сезоната во Романија почна со сензација – богатиот Рапид падна дома пред Корона!

Рапид Букурешт со Ким Расмусен на клупата има големи амбиции не само во домашното првенство, туку и во Лигата на шампионите.

Еден од најбогатите романски клубови, падна на првиот испит во новата сезона од романскиот шампионат и тоа на домашен терен.

Рапид загуби со 29-24 од новиот тим во елитната конкуренција, Корона Брашов, а најдобар стрелец беше екс членката на тимот од Букурешт, Азенаиде Карлуш со осум гола.

Покрај неа, босанската голманка Аница Гудељ имаше неверојатни 22 одбрани од 47 упатени удари кон нејзиниот гол, а и таа постигна еден погодок.

Во другите натпревари немаше поголеми изненадувања, па фаворитите ЧСМ Букурешт, Валчеа, Дунареа Браила, Глорија Бистрица…забележаа победи.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Македонија на тежок испит против силната Шпанија

Женската сениорска репрезентација на Македонија денеска им се...

Дневен хороскоп за четврток, 29-ти февруари 2024-та

ОВЕННе ризикувајте да се потпирате на чудо што ќе...

Ангеловски: Алборг ни покажа зошто со Кил се најдобрите екипи во групата

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...

Пешевски: Го одигравме најдоброто прво полувреме, но отворивме лошо во вториот дел

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...