Турција сака да организира ЕП, заедничка кандидатура на Чешка и Полска

Европската ракометна федерација објави дека пет федерации покажале интерес за организација на Европското првенство во 2026 година.

Откако Извршниот Комитет на ЕХФ во јуни и ја одзема организацијата на Русија, се чинеше дека е готова работата дека Романија ќе биде домаќин.

Сепак ЕХФ објави дека Романија доби конкуренција, во Турција и Шпанија, како и во заедничката кандидатура на Полска и Чешка.

До 25 октомври годинава, националните федерации треба да ја испратат апликацијата до ЕХФ.

ЕХФ ќе направи инспекции во ноември и декември, а организацијата на ЕП 2026 година ќе ја додели на 27 јануари 2024 година.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Даниловски до Комисијата за заразни болести: Дали сте бре нормални?

Докторот Драган Даниловски на својот фејсбук профил и се...

24 СЕДМЕРЕЦ: Модифицирано | 24 РАКОМЕТ

Ваучерот од 2024 ќе го нема...

Енрике вели повредата на Мбапе не е многу сериозна, но болката му отежна да игра

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Луис Енрике, проговори за повредата...

Бајден предупредува дека „милиони ќе гладуваат“ ако „се затвори“ владата на САД

Американскиот претседател Џо Бајден и еден од неговите главни...