Универзитет Скопје со уште едно меѓународно признание за квалитет во високото образование!

Наградите „The Top of Business 2023 – Business Leaders Awards“, се признание
во организација на „International Business Institute” и „IB Magazine“, кои работат повеќе од 20 години и ги препознаваат најголемите професионалци, компании и институции преку својот уреднички тим. Оваа година церемонијата за доделување на наградите се одржа во Рим, Италија, со присуство на бизниси од повеќе од 10 земји, меѓу кои и Универзитетот Скопје.

Ова престижно признание го признава извонредниот придонес на Универзитетот во деловното образование и неговото значајно влијание врз обликувањето на следната генерација на бизнис лидери.

Наградата за бизнис лидери е доказ за непоколебливата посветеност на Универзитетот Скопје за квалитет, иновација и стремеж кон знаење. Тоа ја одразува посветеноста на универзитетот за обезбедување на иновативно образовно искуство кое им вградува на студентите вештини, знаења и претприемачки начин на размислување неопходни за да напредуваат во деловниот пејзаж кој постојано се развива.

 

За време на своето постоење, Универзитетот Скопје постојано ја покажува својата способност да се прилагоди и да остане пред кривата во брзо менување на глобалната економија. Преку својата сеопфатна наставна програма, најсовремени капацитети и истакнати членови на факултет, универзитетот негува генерација на напредни поединци кои се подготвени да станат лидери во нивните области.

Наградата за бизнис лидери 2023 година ги признава исклучителните достигнувања на универзитетот во поттикнувањето на културата на претприемништво, поттикнувањето на иновациите и промовирањето на етичките деловни практики. Нагласувајќи го искуственото учење, индустриските соработки и иницијативите водени од истражување, Универзитетот Скопје создаде средина која им помага на студентите да станат остроумни решавачи на проблеми и визионерски лидери.

Воедно на Ректорот на Универзитетот Скопје, Аце Миленковски, му беше доделена титулата „Амбасадор на образованието за 2023“ поради неговата истакната улога во промовирањето на образованието, подигањето на свеста за неговото значење и застапувањето за политики и иницијативи кои ги подобруваат можностите за учење за поединци и заедници

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...