Адријано Котевски не е повеќе тренер на Пелистер, замина и Французинката Мари Франсоа

Женскиот тим на Пелистер во новата натпреварувачка сезона ќе има нов тренер, откако довчерашниот стратег Адријано Котевски го напушти битолскиот клуб.

Прилепчанецот заминува поради приватни причини од Битола и двете страни си продолжуваат по својот пат наредната сезона.

Котевски во редовите на Пелистер пристигна минатата сезона и со клубот од Битола оствари солиден пласман.

Пелистер ги доби дуелите на кои беше фаворит, обезбеди пласман во плеј-оф фазата, парираше колку што можеше на поквалитетните тимови и сезоната ја заврши на 6. позиција.

Покрај Котевски, од битолскиот клуб замина и најдобриот стрелец, Французинката Мари Франсоа, која се врати во татковината.

Котевски минатата година се стекна со највисоката Мастер Коуч лиценца, а во својата тренерска кариера беше предводник на Македонија Ѓорче Петров и Прилеп.



Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Чаневски одличен, Макаби Ришон од второ место во полуфиналето на плеј-оф

Израелскиот шампион Макаби Ришон Ле Зион, каде што...

Митревски „спушти ролетна“, Порто ја надигра Бенфика на Талески

Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски ја продолжи одличната...