Ѓоковиќ се пласира во полуфиналето на Ју-Ес опен во Њујорк

Новак Ѓоковиќ е првиот полуфиналист на Ју-Ес опен, статус кој го стекна со вечерашната победа над Американецот (9) Тејлор Фриц во три сета. Тоа не само што го остави на вистинскиот пат до уште еден голем пехар, туку и го направи нов рекордер по број на полуфиналиња на грен-слемите.

На Вимблдон се изедначи, а вечерва го надмина Роџер Федерер, кој застана на 46 полуфиналиња во кариерата. Ѓоковиќ в петок ќе заигра на 47. во кариерата и 13. на Ју-Ес опен. Трет на таа листа е Рафаел Надал со 38 полуфиналиња.

Тројниот победник во Њујорк ја продолжи беспрекорната серија натпревари со Фриц и дојде до осум од осум, овој пат со 6-1, 6-4, 6-4, за два часа и 40 минути на „Артур Еш“ стадионот. В петок, за место во финалето ќе игра со уште еден Американец, но прашањето е дали со (10) Френсис Тијафо или со изненадувањето Бен Шелтон. Тие се среќаваат нутрово, по полноќ.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Дневен хороскоп за четврток, 29-ти февруари 2024-та

ОВЕННе ризикувајте да се потпирате на чудо што ќе...

Ангеловски: Алборг ни покажа зошто со Кил се најдобрите екипи во групата

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...

Пешевски: Го одигравме најдоброто прво полувреме, но отворивме лошо во вториот дел

Ракометарите на Еурофарм Пелистер на последниот домашен натпревар...

Кил ги освои бодовите на незгодното гостување кај ПИК Сегед

Екипата на Кил на гостувањето во Унгарија кај...