Филмот „Анатомија на падот“ ја освои европската филмска награда за 2023 година


Судската драма „Анатомија на падот“ на француската режисерка Жастин Триет ја освои наградата за најдобар европски филм на годината, објави Европската филмска академија на церемонијата во Берлин во саботата вечерта.

Филмот зборува за успешна писателка, која ја толкува германската актерка Сандра Хулер, која се обидува да ја докаже својата невиност откако е обвинета за убиство на нејзиниот сопруг.

„Анатомија на падот“ претходно ја доби наградата за најдобро сценарио и наградата за најдобра монтажа. Триет ја доби наградата за најдобар режисер а Хулер за најдобра актерка во 2023 година.

Данскиот актер Мадс Микелсен е прогласен за најдобар актер за неговата изведба во филмот „Ветената земја“ (Bastarden, во оригиналот), а наградата му беше врачена при видео-обраќање.

Германскиот актер Кристијан Фридел, кој го играше командантот на злогласниот нацистички логор Аушвиц, Рудолф Хес во „Зона на интерес“, беше меѓу номинираните во оваа категорија.

Академијата ја одликуваше и британската актерка Ванеса Редгрејв со наградата за животно дело.

Унгарскиот филмски режисер Бела Тар („Sátántangó“) доби почесна награда од претседателот на Академијата и Управниот одбор.

Шпанската режисерка Изабел Коксе, која го режираше филмот „Тајниот живот на зборовите“, љубовна приказна меѓу Босанка и Американец, беше наградена за нејзиниот придонес во светската кинематографија.

Европските филмски награди се сметаат за една од најпрестижните награди во филмската индустрија. Околу 4.600 членови на Европската филмска академија гласаа за победниците во повеќе категории, како што се Оскарите во САД.

Европските филмски награди обично се одржуваат наизменично во Берлин и други европски градови.

Минатата година наградата за најдобар филм ја доби сатирата „Триаголник на тагата“.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Соиграч на Филип Талески пред преселба во Партизан

Тимот на Партизан за следната сезона создава тим...

Фуксе Берлин по долга пауза се враќа во европската елита

На неколку кола пред крајот во најквалитетната лига...

Не го однесе клубот на Ф4 во ЛШ, па си заработи отказ

Скапиот проект на ЧСМ Букурешт петта сезона по...

Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс...