Гоце Делчев го нема во листа на значајни бугарски историски личности

Истражување на значајни историски личности во Бугарија покажува дека Гоце Делчев воопшто не се наоѓа на листата. Бугарските граѓани вооопшто не го посочуваат Делчев како дел од бугарската историја ниту се поистоветуваат со него.

Па така на прво место е Васил Левски, втор Христо Ботев, потоа Тодор Живков,Цар Борис Трети, па дури и Бојко Борисов.

Гоце Делчев го нема. Но тоа не им пречи да преговараат на македонските историчари во комисијата за историја да преговараат за ликот и делото на македонскиот револуционер.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...