Манчестер Сити и Севилја ќе играат за Суперкупот на УЕФА во Атина

Манчестер сити ќе се соочи со Севилја во Атина во натпреварот од Суперкупот на Европа.

Првично беше планирано натпреварот да се одржи во Казан, Русија, но во јануари беше преместен во Грција.

Манчестер сити ја освои Лигата на шампионите минатата сезона, додека Севилја победи во Лигата на Европа.

Шпанскиот клуб ќе игра за трофејот по седми пат во историјата (има една победа – во 2006 година), додека англискиот тим за прв пат е учесник во Суперкупот.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

„Забавно е да се игра во Битола“

Голманот на Вардар, Мартин Томовски никогаш во својата...

Кадетското злато остана во Автокоманда

Домаќинот на кадетскиот турнир од Ф4, не залудно...

Младост ја продолжува борбата за второто место во прволигашкиот плеј-оф

Тимот на Младост Богданци пред својата публика не...

Радовиш чекор поблиску до суперлигашки бараж

Екипата на Радовиш пред својата публика одигра според...