Инфлацијата удри и по Октоберфест, пивото со нови цени

Инфлацијата удри и по Октоберфест, пивото со нови цени

Инфлацијата не го заобиколува ниту познатиот фестивал на пивото Октоберфест што секоја година се одржува во Минхен, Германија. Имено, на официјалната страница на фестивалот се појавија новите цени.

Нормално, цените на пивото се движат меѓу 7,70 и 12,80 евра, но на Октоберфест пивото е поскапо поради дополнителните трошоци. Годинава ќе се движат меѓу 13,60 и 15,30 евра, што е за 3,87 отсто повеќе од лани кога беа од 12,60 до 14,90 евра.

Покрај пивото поскапуваат и безалкохолните пијалаци. Лимонадата ќе поскапи од 11,17 на 11,67 евра, а литар вода во шише – од 10 на 10,5 евра. Според порталот „Индекс“, на чешмите бесплатно ќе се добива вода.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...

We Are Seeing the Emergence of a New Way the Kremlin Pursues its Enemies

Olesya Kravtsova, an activist and journalist from Arkhangelsk, recently...