Кадетките и парираа долго време на Норвешка, но на крајот загубија убедливо

Женската кадетска репрезентација на Македонија го доживеа четвртиот пораз на Европското првенство, откако загуби од селекцијата на Норвешка со 32-21 во разигрувањето за пласман од 9 до 16 место.

Избраничките на Кристијан Грчевски долго време одолеваа и беа во егал со силниот противник. Беше 5-5, 7-7, потоа Норвешка се одлепи на плус 13-10, но Кралева намали од пенал.

Сепак две грешки на нашите ракометарки во финишот на полувремето беа казнети и Норвежанките на пауза, можеби и незаслужено со оглед на случувањата на теренот, заминаа со плус четири, 15-11.

Во второто полувреме имаше слична приказна, иако во повеќе наврати Македонија намали на минус три, а потоа и на минус два, 19-17. По серијата на Норвешка од пет гола за 24-17, немаше веќе назад и до крајот ривалот одработи рутински.

Најдобри стрелци во македонскиот состав беа Младеновска со седум и Кралева со пет погодоци, додека голманката Гошевска имаше седум интервенции. Следен предизвик за Македонија утре во терминот од 13:30 часот ќе биде селекцијата на Португалија.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Пол Мaкартни стана првиот британски музичар милијардер

Пол Макартни стана првиот британски музичар милијардер, според листата...

Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Државно-црковната делегација предводена од претседателката Гордана Сиљановска-Давкова престојува во...

Супер Глоуб станува „Светско клупско првенство“

Досегашниот формат на натпреварување познат како Супер Глоуб...

Македонија од трет шешир во ждрепка – може да игра во Хернинг, Осло, Загреб…

Светската ракометна федерација ги објави шеширите пред ждрепката...