Ќе има ли СДСМ само премиер во македонската влада?

Владата е стабилна, често укажува премиерот Димитар Ковачевски. Арно ама, полека – полека се покажува дека веќе има преговори за влез и на Алијанса за Албанците во Владата. Што така?

Доколку се слуша премиерот, по петочната средба со лидерот на АА Арбен Таравари преговори нема. Имало само разговори за европската иднина и одлуките коишто би требале да се носат во парламентот со широк политички и општествен консензус. Слично кажа и Таравари – понуда за влез во Владата не добиле иако и таа можност не е исклучена, а разговарале за европскиот пат…

Меѓутоа, лидерот на ДУИ Али Ахмети кажа нешто сосема поинакво: И тој и Ковачевски разговарале со Таравари за влез на Алијансата за Албанците во Владата и дека наскоро ќе дојде ред да се разговара и за деталите. Односно, за министерски и директорски места коишто би требала да ги добие партијата на Таравари. А неофицијално понудата е новата членка во владината коалиција да добие три министерски места – по свој избор (здравство, земјоделие, правда, образование…) и голем број на директорски функции. Јасно, нив треба да ги отстапат двете најголеми партии во владината коалиција СДСМ и ДУИ.

Ако патријата на Таравари влезе во владината коалиција парламентарното мнозинство би се зголемило од 64 на 72 пратеници. 

Очигледно, СДСМ е подготвен да ја плати цената да се зголеми владеачкото парламентарно мнозинство. Прашање е зошто тоа се прави? Дали не е стабилно актуелното мнозинство од 64 пратеници со оглед на тоа дека некои од нив веќе сега најавуваат дека нема да гласаат за уставните промени? Има ли колебање и кај други пратеници, можеби и од самиот СДСМ? 

А колку до вчера (а може и денеска ќе каже) премиерот Димитар Ковачевски изјавуваше дека владиното мнозинство е стабилно.

-Владата е стабилна и парламентарното мнозинство овозможува нејзино непречено функционирање, изјави на почетокот на октомври Ковачесвки.

Сепак, едно е кажувањето  – друго е реалноста. Многу работи стануваат неизвесни. А една од нив е и – дали можеби СДСМ ќе дојде до ситуација да има само премиер во Владата? Секако, за да има стабилно мнозинство во парламентот и за да можат да работат за доброто на Македонија.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Андоновски со два гола во финишот му донесе голем бод на Трст

Македонскиот интернационалец Даниел Андоновски продолжува со одличните настапи...

Андоновски повторно најдобар – му донесе голем бод на Трст!

Македонскиот интернационалец Даниел Андоновски продолжува со одличните настапи...